Kiedyś mleko zagęszczone było luksusem, ale teraz wiele osób o nim zapomniało, chociaż nie jest to produkt szkodliwy ani współcześnie wysokokaloryczny. Jednak zanim sięgniemy po nie warto wiedzieć, jak powstaje mleko skondensowane i kto nie powinien go spożywać. W czasach PRL-u sklepy były opróżniane, a zamiast słodyczy, mleko zagęszczone stało się podstawą domowych ciast i deserów (https://www.bee.pl/sm-gostyn-mleko-zageszczone-nieslodzone-7-5-tluszczu-500-g_p1365586.html).

Co to jest mleko zagęszczone?

Zagęszczone mleko jest gęstą, kremową substancją. Produkty te możemy kupić w:

  • puszkach,
  • kartonach,
  • tubkach.

Są one używane wyłącznie przez dzieci. Dla wielu rodziców są one przypomnieniem słodkiego okresu dzieciństwa, kiedy to tubka skondensowanego mleka zastąpiła niedostępną wtedy czekoladę i zapewniła “słodkie” doświadczenie.

Jak powstaje mleko zagęszczone?

W celu uzyskania zagęszczonego (skondensowanego) mleka należy odparować zawartą w nim wodę. Mamy tu do czynienia z wzorcowym procesem redukcji, który nadaje mleku gęstą i wyjątkowo kremową konsystencję. Mleko zagęszczone można również przygotować w domu, gotując zwykłe mleko przez długi czas na wolnym ogniu.

Czy mleko zagęszczone jest zdrowe?

Zagęszczone mleko nie jest jednym z produktów, które powinniśmy jeść na co dzień. Pomimo zwiększonej zawartości białka i innych składników odżywczych w niesłodzonym, skondensowanym mleku, jest ono bardzo bogate w kalorie i powinniśmy je smakować jedynie od czasu do czasu. Istnieje wiele sprzecznych opinii na temat prozdrowotnych skutków mleka zagęszczonego, dlatego tak trudno jest jasno stwierdzić, że powinno być zawsze uwzględniane w naszej diecie. Jedno jest niezbite, nawet bez dodatku cukru, mleko zagęszczone jest produktem kalorycznym i wysokotłuszczowym, a jako takie powoduje szybki przyrost masy ciała i stanowi zagrożenie dla osób utrzymujących zdrową wagę. Dlatego mleko zagęszczone powinno być stosowane tylko sporadycznie jako dodatek do kawy lub ciast i deserów domowej roboty.

Kto może dodawać niesłodzone mleko zagęszczone do swojej diety?

Spożywanie czasami mleka zagęszczonego nie powinno szkodzić osobom prowadzącym aktywny tryb życia i zmagających się ze zbyt niską wagą ciała itp. Można je stosować sporadycznie, ale zawsze trzeba pamiętać o ich umiarkowanym i odpowiednim przygotowaniu. Można je używać sporadycznie, ale zawsze należy pamiętać o tym, aby przygotować produkt z umiarem i prawidłowo. Po pierwsze, nie należy podgrzewać mleka w puszkach dlatego, że związki znajdujące w opakowaniu mogą przedostać się do produktu i potencjalnie zaszkodzić zdrowiu.

Zdjęcie utworzone przez stockking - pl.freepik.com